Zálohovanie dát – ako sa z toho nezblázniť 

nov 18, 2022

V dnešnom článku sa pozrieme na tému zálohovania. Na to, ako viete so správne nastavenými procesmi vo výsledku ušetriť. 

Počas pandémie koronavírusu museli mnohé firmy prejsť do digitálneho priestoru s procesmi, ktoré predtým riešili analógovo. Toto podhubie sa stalo rajom pre kybernetické útoky, ktoré zastihli mnohé podniky nepripravené. Niektoré firmy sa domnievali, že stačí preškoliť zamestnancov, aby svoje dáta chránili sami.

Bežný používateľ si pod pojmom zálohovanie predstaví USB kľúč, ktorý má vždy poruke a z času na čas tam skopíruje nejaké dáta. Práve ľudský faktor v spojení s nepravidelnosťou a ukladaním na médium, ktoré nie je vhodné na dlhodobé uchovávanie, robí z tohto procesu nočnú moru každého IT špecialistu.  Ďalším problémom je porovnávanie dát pri zálohovaní, kedy sa musí používateľ sám rozhodnúť, aké zmeny spravil v dokumente a ktorú verziu chce zachovať. 

Automatické zálohovanie pomocou NAS rieši všetky tieto problémy automatizáciou a metódou prírastkového zálohovania. V tomto prípade sa zálohuje len to, čo bolo naozaj zmenené a zachová sa aj pôvodná verzia, ku ktorej sa viete ľahko vrátiť. Nemá zmysel uchovávať stovky kópii jednej excelovskej tabuľky naprieč celý rokom pokiaľ v nej zmena nastane len raz mesačne. Práve tento problém rieši prírastkové zálohovanie. 

Ďalšou dôležitou technológiou je deduplikácia dát, ktorá pomáha šetriť miesto na disku.

3-2-1  

Zlatým štandardom na poli zálohovania je princíp 3-2-1. Tri kópie dát, aspoň dve rôzne média a jedna kópia mimo fyzickej lokality.  V prípade prírodnej katastrofy alebo krádeže hlavného zariadenia neprídete o svoje dáta, keďže jedna kópia sa nachádza na vzdialenom serveri.     Podnik bez poriadnej zálohy naozaj mnoho riskuje. V prípade rekonštrukcie zavírenej spoločnosti je priemerná obnova dát niekde na úrovni 70 % a celé to trvá týždne až mesiace. S kvalitnou zálohou môže byť vaša firma opäť na nohách už behom jedného dňa.  Domácnosti majú častokrát tiež cenné dáta, veď uznajte, že rodinné fotografie nenafotíte znova.