Ochrana pred šifrovacími vírusmi – ransomware

dec 21, 2022

Ochrana pred šifrovacími vírusmi ransomware
Útoky ransomware sú stále väčšou hrozbou pre firemných aj domácich používateľov. Pokiaľ je nejaké zariadenie online, existuje istá pravdepodobnosť, že sa hackeri alebo vírusy pokúsia na toto zariadenie zaútočiť – a získať tak neoprávnený prístup k citlivým údajom. Riziko nákazy malvérom neustála narastá, nové nákazy sa rýchlo šíria – každý deň, každú hodinu. Výrobcovia zariadení sa snažia tento problém vyriešiť pravidelnými bezpečnostnými aktualizáciami, ktoré chránia používateľov pred potencionálnymi hrozbami.
Čo je šifrujúci ransomware?  
Šifrujúci ransomware zašifruje súbory uložené v zariadení šifrovacím kľúčom. Keď nákazu objavíte, dostanete možnosť získať svoje dáta späť zaplatením výkupného, ktoré sa platí pomocou kryptomien. Druhá možnosť je vzdať sa cenných dát a vytvoriť ich nanovo. V prípade, že disponujete kvalitnou zálohou, nemusíte využiť ani jednu z ponúkaných možností. Jednoducho súbory obnovíte z poslednej nezašifrovanej zálohy.
Ako sa brániť?
  • Udržujte svoj operačný systém aktualizovaný.
  • Nainštalujte si renomovaný antivírusový program.
  • Neotvárajte podozrivé prílohy e-mailu.
  • Zálohujte vo viacerých verziách.
  • Nepoužívajte USB kľúče neznámeho pôvodu.
Ako postupovať, ak ste sa stali obeťou ransomwaru?
Ak máte tú smolu, že ste sa stali obeťou útoku, okamžite sa odpojte od internetu. Vypnite všetky aktívne prvky siete – router, anténu a pod. Ďalším krokom je diagnostika rozsahu problému a určenie jeho pôvodu. Všetky napadnuté zariadenie musia prejsť dôkladnou kontrolou a následnou obnovou zo zálohy.