Heslá, heslá, heslá

dec 21, 2022

Väčšina ľudí používa veľmi slabé heslá, navyše opakovane na rôznych webových stránkach. Ak by ste chceli používať jedinečné, silné hesla na každej stránke, museli by ste si pamätať stovky kombinácií. Riešením je práve správca hesiel. Správca hesiel bezpečne uchováva vaše prihlasovacie údaje pre všetky webové stránky. Vám stačí pamätať si len jedno dostatočne silné heslo – tzv. Master pass. Pri návšteve stránky, kde máte konto, vám sám navrhne jeho vyplnenie. Správca hesiel odbremení vašu myseľ a vy si môžete pamätať príjemnejšie alebo dôležitejšie údaje.
Viacfaktorová autentifikácia  

Dostatočne silné heslo je len jedným z predpokladov, aby sa cudzia osoba nemohla zmocniť vášho konta.

V prípade služby s dvojfaktorovou autentifikáciou sa vás okrem hesla opýta aj na ďalší faktor, ako napríklad na jednorazový PIN do SMS alebo e-mailu.

Obozretnosti na internete dosť nie je nikdy dosť.  
Častým útokom je podvrhnutie napodobneniny stránky, ktorú chcete použiť. Na prvý pohlaď sa veľmi nelíši od tej originálnej. Keď sa chystáte niekde zadať napr. číslo vašej kreditnej karty, môžete ju rovno zaslať útočníkovi, ktorý vás následne okradne o finančné prostriedky. Pred transakciou je preto vhodné skontrolovať si dôveryhodnosť stránky a až potom údaje zadať. Kontrolujte celý reťazec URL adresy, napr. www.help-tech.sk. Malá zmena na www.hell-tech.sk spôsobí, že údaje zadáte stránke, ktorá sa vydáva za originál.