8 tipov, ako zrýchliť pomalý počítač či notebook 

dec 21, 2022

1. Váš názov je tu

Niektoré programy potrebujú byť automaticky spustené pri štarte systému. Časom však môžete zistiť, že program často nevyužívate a postačí vám jeho manuálne spustenie. Zbytočne bežiace procesy ukrajujú z výkonu vášho zariadenia.

2. Odinštalujte si nepotrebný softvér

Výrobcovia zariadení často predinštalujú programy, ktoré vám chcú ukázať a nanútiť vám ich používanie. Dobrým príkladom je bezplatná skúšobná verzia pre vás neznámeho antivírusu. Vy však plánujete ihneď nainštalovať antivírus ESET – a tak je vhodné nepotrebného antivírusu sa zbaviť.

3. Investujte do rýchleho disku SSD

Nový vietor do plachiet viete pridať hlavne starším zariadeniam, ktoré ešte neobsahujú tzv. disk SSD. Je to najnovšia technológia, ktorá nahrádza staré platňové disky – tie svojou pomalosťou patria do minulosti. V niektorých prípadoch viete takto zlepšiť reakcie PC až o 50 %, a to pri nízkej investícii pár desiatok eur.

99 % nových zariadení už obsahuje disk SSD a tak nie je potrebná jeho výmena.

4. Zbavte sa nahromadeného prachu v zariadení

Elektronika je vo všeobecnosti veľmi náchylná na teplo a má v sebe zabudované mechanizmy pre prípad prehrievania. Pokiaľ sa v nej nahromadí vrstva prachu, zariadenie zareaguje tým, že bude horúce a zároveň obmedzí výkon, aby sa úplne neuvarilo.

Profylaxia je služba, pri ktorej sa zbavíte nadbytočného prachu. Zároveň sa vymenia teplovodivé materiály, ktoré časom strácajú svoje vlastnosti a namiesto odvádzania teplo zadržujú.

5. Doplňte pamäť RAM

Ak spozorujte náhlu stratu výkonu pri otvorení nových aplikácií, problémom môže byť nedostatočná kapacita pamäte RAM. Dobrým príkladom je katastrálna mapa, ktorá vyžaduje práve dostatok pamäte RAM, aby ste v nej mohli prehliadať pohodlne – bez zásekov.

6. Odstráňte nepotrebné súbory z pracovnej plochy

Pracovná plocha slúži u mnohých používateľov ako všeobecné „odkladisko“.

Pri každom štarte zariadenia systém „prednačítava“ tieto súbory, pretože predpokladá, že ich budete potrebovať rýchlo otvoriť. Presne nato je určená pracovná plocha. Menej často používané súbory preto odložte do priečinka Dokumenty, Obrázky a pod.

7. Aktualizujte systém a ovládače

Výrobcovia hardvéru a softvéru denne pracujú na aktualizáciách vašich zariadení, aby zlepšili ich výkon, stabilitu, prípadne pridali nové funkcie.

Byť aktuálny sa oplatí!

8. Reinštalácia operačného systému

Ak ste už vyskúšali všetko a nič pomalému zariadeniu nepomáha, príčinou môže byť neznáme nastavenie systému, ktoré hltá výkon. Častým problémom býva aj tzv. ťažiaci vírus, ktorý využíva výkon vášho zariadenia, aby na svoje konto vyťažil nejaké kryptomeny a obohatil sa tak bez priamych nákladov. Reinštaláciou operačného systému dostanete zariadenie do pôvodného stavu, keď fungovalo správne.